Chat with us, powered by LiveChat
אוגוסט 5, 2016

אלימות כלכלית

אלימות כלכליתמאת: בת שבע ליבנה.

אלימות כלכלית במשפחה מוגדרת כמניעת שליטה על משאבים כלכליים ופיננסיים, אשר אדם זכאי להם באופן חוקי ולגיטימי. האלימות נעשית לרוב ע"י בן משפחה וההשלכות שלה הן יצירת תלות של הקורבן, פגיעה נפשית המתבטאת ביחסי כוחות בהן הקורבן, הצד החלש, מסתובב עם חוסר ידע והיעדר שליטה על חייו ושוויון הנטל וחלוקת התפקידים בתא המשפחתי נפגע.
לפי המודל המשפחתי ההטרו-נורמטיבי במצב בו מתקיימת אלימות כלכלית מצד הבעל כלפי אשתו, נוצר מצב בו הבעל "רכש" את אשתו ושירותיה ולקח על עצמו את תפקיד המפרנס ומתוך תפיסה זו ביסס את שליטתו הכלכלית במשפחה בעוד האישה עם כניסתה לנישואין, נחלש כוחה הכלכלי בשל הציפיות למחויבות טיפולית ממנה.

זהות גברית נשענת על החשיבות של שליטה כלכלית כחלק מגבריות הגמונית, ועל השימוש באלימות כמשאב לכינון הגבריות בחברה בה הכסף מהווה כוח. ובכך לשמר את הדומיננטיות הגברית בחברה. וסולל את הדרך או משמר אותה לחוסר השוויון בין המגדרים.

אלימות כלכלית היא התעללות נפשית ומתאפיינת על פי אחת או יותר מההתנהגויות האלה: השתלטות מלאה וחד-צדדית על נכס משותף והדרה מוחלטת של בת הזוג (או ידוע בציבור) משימוש בו; יצירת אווירת איום תמידית ותחושת משבר כלכלי על ידי בן הזוג באמצעים שונים לדוגמה: הנשים אינן חופשיות לפעול באופן עצמאי בחשבון הבנק המשותף (אם יש), לא זכאיות לכרטיס אשראי משלהן, לא מקבלות מיידע על הכנסות ורכוש של בן הזוג. וכמו כן אינן שותפות להחלטות כלכליות חשובות, יש גם כאלה המשתמשים בכל המשאבים הכלכליים של בת הזוג ובני משפחתה לטובת עצמם ואף לצורכי הימורים. תיאור נוסף של התופעה היא רישום כל הרכוש המשפחתי על שם הגבר דבר המאפשר לו גניבת כספים של נכסים משפחתיים ומניעת מידע אודות ניהול הכספים.

בעקבות האלימות  נשללת  מבן  הזוג כל  יכולת  כלכלית,  חופש הפעולה מוגבל וכך גם חופש התנועה, ולפיכך יש בה משום מניעת הזכות הבסיסית לחיים בכבוד. התעללות פירושה אלימות קשה או נמשכת שמשמעה התנהגות סדרתית, מטרידה ומשפילה המפריעה לניהול  תקין  של  החיים  וגורמת  לצער  ולביזוי.

אלימות גברית כלפי נשים תורמת לשימור הדומיננטיות הפטריארכלית בחברה ומשמרת את יכולתם של הגברים לשלוט בנשים. אידאולוגיות מגדריות שמרניות, תופסות את הנשים כתלותיות ועקב כך נאלצות לקבל את שליטת הגברים על המשאבים הכלכליים ואת האלימות הכלכלית כמובן מאליו.

אלימות כלכלית הינה מתוחכמת ביותר, בשל העובדה שהיא סמויה מעיניי החברה ויותר מכך, אינה מובנת בעיני הקרבן, היא מופעלת בשקט ובערמומיות וחסרת עקבות, מלווה בכפיה, הפחדה ואיומים. וכל זאת, שלמתבונן מבחוץ נדמה כי בני הזוג חיים חיי רווחה ומותרות.

במקרים רבים מאוד אלימות כלכלית אינה מלווה באלימות פיזית, ולכן האישה מחוסרת ראיות פיזיות המשקפות את הטרור בו היא חיה, אך העדרה של אלימות פיזית איננה אומרת כי האישה החיה באלימות כלכלית איננה חווה אלימות.

גירושין כפתרון?

גם אם נשים בחרו בגירושין, אין הדבר ערובה להפסקת האלימות הכלכלית ובמקרה כזה ישנה השפעה חזקה על מצבה הפיזי הנפשי והכלכלי של האישה, עם השלכות על הילדים בבית, מצבה החברתי, והיכולת לצאת מהמעגל הזה.

הפעלת פחד מבן הזוג להישאר ללא אפשרות כלכלית, הבושה לספר על המצב ולהרגיש חסר אונים, חשש של נשים שתואשמנה בתמימות (איך לא שמת לב למה שקורה תחת אפך).

ההשלכות העתידיות על חייהן של נשים נפגעות אלימות כלכלית הן: מצוקה נפשית, פגיעה בהערכה העצמית ותחושת חדלות אונים, פגיעה בביטחון הכלכלי והאישי.

מניעת היכולת לנהל את המקורות הכלכליים מונעת את הזכויות הכלכליות לעצמאות ואוטונומיה.

מה כן ניתן לעשות כדי למזער את האלימות הכלכלית?

  1. המשגת המושג והעלאתו למודעות ציבורית
  2. הקמת עמותה שתפעל להעלאת המודעות החברתית ותכשיר למיומנויות נשים בנושאים כספיים הקשורים לבנקים, עידוד רישום שותפות בנכסים משותפים ונגישות לחשבונות הקשורים להם.
  3. עידוד יצירת בטחונות כלכליים לאישה רישום זכויותיה על שמה כמו קרן השתלמות וקופות גמל.
  4. עידוד נשים לעריכת הסכם ממון טרום נישואין.
  5. חינוך להתייחסות משפחה כאל יחידה כלכלית עסקית מתוך אמון, שקיפות וקבלת החלטות משותפות.
  6. ברובד המשפטי, התייחסות לאלימות כלכלית כאל כל אלימות אחרת וכך להביא למודעות, לזכות האישה להגנה מפני אלימות כלכלית.
  7. בחשבון בנק משותף, יש להוציא חוק המחייב חתימה משותפת בכל פעילות בו מסכום מסוים וכך גם לגבי חסכונות.

סובלת מאלימות כלכלית ומעוניינת בייעוץ או עזרת?

צרי קשר: mtis.rd@gmail.com , 0587387390 או השאירי פרטים בצור קשר.

WhatsApp chat